Potrzebujesz ładnych zdjeć na swój fanpage? Czy zdarzyło Ci się kiedyś szukać odpowiedniej grafiki na stronę? A może nie masz profesjonalnego sprzętu i budżetu na fotografię? 

 

W każdym przypadku rozwiązaniem są darmowe banki zdjeć 🙂 Wiele osób nie wie o tym (lub nie chce wiedzieć), że NIE MOŻNA wykorzystywać dowolnych zdjeć z Internetu. Wszystkie treści w sieci posiadają właściciela i prawa autorskie. Kopiowanie czyjegoś dzieła, a w szczególności wykorzystanie tego  komercyjnie jest złamaniem praw i mogą za to grozić poważne sankcje! 

Jeśli chcesz wykorzystać dowolną grafikę, musisz wykupić licencję lub uzyskać zgodę autora. W najlepszym wypadku usuniesz zdjęcie ze strony, jeśli ktoś zwróci Ci uwagę. Gorzej, jeśli autor lub prawnik zażąda zapłaty lub skieruje sprawę do sądu – wtedy konsekwencje będą inne 🙁

Na szczęście istnieje wiele serwisów oferujących bezpłatne zdjęcia z licencją  CC (Creative Commons). Oznacza to, że możesz wykorzystać takie utwory do dowolnych celów bez zgody właścicielaNiektóre licencje dotyczą tylko działań niekomercyjnych, a najszerszy zakres to licencja CC- BY lub CC0. Dlatego upewnij się do czego możesz użyć danego zdjęcia.

Do rzeczy, poniżej przedstawiam listę 10 najlepszych serwisów z darmowymi zdjęciami. Po ustawieniu odpowiednich filtrów możesz dowolnie edytować, kopiować i używać tych multimediów na swojej stronie www, fanpage’u czy blogu. 

 

 1.Google Grafika

 

 fot. google.pl/img

Czy wiesz, że to najprostszy sposób na wyszukanie interesujących grafik?   Wejdź na stronę Google Grafika i wpisz daną frazę w wyszukiwarce. Następnie kliknij w “Narzędzia” —> “Prawa do użytkowania” —> “Oznaczone do ponownego wykorzystania z modyfikacją”.  Minusem jest stosunkowo mała liczba zdjęć i ich jakość, która nie zawsze jest najwyższa, ponieważ obrazy pobierane są z wielu portali. 

2.Pixabay

fot. pixabay.com

Jeden z największych  i najpopularniejszych serwisów z darmowymi zdjęciami oferujący również grafiki z innych stron, co bardzo zaoszczędza czas poszukiwań. Wyszukiwanie z różnych źródeł i portali, intuicyjna wyszukiwarka oraz wysoka jakość zdjęć i grafik wektorowych powodują, że jest to obecnie mój nr. 1.

3.Unsplash

fot. unsplash.com

Serwis z wielką bazą wysokiej i średniej jakości zdjęć. Wiele z nich nastawiona jest na krajobrazy i artystyczny wyraz. Warto przeklikać różne kategorie, czerpać inspiracje i wykorzystać świetne ujęcia na swojej stronie.

 

4.Pexels

fot. pexels.com

Ogromna biblioteka zdjęć w większości z licencją CC0. Utalentowani fotografowie dzielą się z nami ich niesamowitymi działami. Do wykorzystania mamy wiele świetnej jakości zdjeć i filmów.

 

5.Picjumbo


fot. picjumbo.com

Kolejny duży bank zdjeć z wieloma kategoriami do wyboru. Segregacja nie trzyma się ściśle tematyki,  co ma swoje wady i zalety. Mimo mniejszego zbioru serwis godny uwagi.

 

Pokazałem Ci pięć (wg. mnie) najlepszych banków zdjęć. Oczywiście jest ich o wiele więcej, o czym napiszę w kolejnych artykułach. Czy używasz tych serwisów? A może znasz inne strony godne polecenia?
Daj znać w komentarzu 😉